INDIANAPOLIS -- The NCAA Division III Men’s and Women’s Track and Field Committee announced Sunday the team and individual qualifiers for the 2011 Division III Men’s and Women’s Cross Country Championships.
In order to be eligible to participate in the championships, teams and individuals must qualify in their respective NCAA regions.
Thirty-two teams were selected to participate in each championship. The top two, seven-person teams automatically qualified from each of the eight regions, for a total of 16 teams. Sixteen additional teams were selected at-large.
Fifty-six individuals, the first seven athletes from each region who are not a part of a qualifying team, were selected to participate in each championship.
The Wisconsin-Oshkosh will host the championships, Nov. 19, at Lake Breeze Golf Course in Winneconne, Wis. The women’s race will begin at noon ET followed by the men’s race at 1 p.m. ET.
Men's Qualifying Teams
Men’s Automatic Qualifying Teams | Men’s At-large Teams |
Calvin |
Allegheny |
Centre |
Bates |
Colorado College |
Bowdoin |
Dickinson |
Claremont-Mudd-Scripps |
Haverford |
Elizabethtown |
Lynchburg |
Hamline |
Middlebury |
Johns Hopkins |
Nebraska Wesleyan |
Loras |
North Central (Ill.) |
Manchester |
Occidental |
New York University |
St. Lawrence |
Rochester |
St. Olaf |
SUNY Cortland |
SUNY Geneseo |
Tufts |
Wabash |
Wheaton (Ill.) |
Washington U. (Mo.) |
Wisconsin-La Crosse |
Williams |
Wisconsin-Oshkosh |
Women's Qualifying Teams
Women’s Automatic Qualifying Team | Women’s At-large Teams |
Calvin |
Amherst |
Carleton |
Centre |
Claremont-Mudd-Scripps |
Chicago |
Dickinson |
Elizabethtown |
Emory |
Haverford |
Johns Hopkins |
Hope |
Middlebury |
Luther |
Ohio Northern |
MIT |
Rhodes |
Nebraska Wesleyan |
St. Lawrence |
New York University |
SUNY Geneseo |
North Central (Ill.) |
Wartburg |
Oberlin |
Washington (Mo.) |
Plattsburgh State |
Willamette |
Rowan |
Williams |
St. Olaf |
Wisconsin-Eau Claire |
Tufts |
Men's Qualifying Individuals
Region/Name | School | Region/Name | School |
Atlantic Region |
|
Midwest Region |
|
Eric Dubois |
Rowan |
Tim Nelson |
Wisconsin-Stout |
Alex Benway |
Clarkson |
William Whitmore |
Chicago |
Jeff Corelli |
Rensselaer |
Jake Austin |
Elmhurst |
Alec Connelly |
Rutgers-Camden |
Josh Williams |
Edgewood |
Peter Francia |
Fredonia State |
Mike Tizza |
Augustana (Ill.) |
Cohen Miles-Rath |
St. John Fisher |
Anthony Swimm |
Wisconsin-Platteville |
Ryan Miller |
Plattsburgh State |
Wylie Mangelsdorf |
Principia |
|
|
|
|
Central Region |
|
New England Region |
|
Ben Sathre |
St. Thomas (Minn.) |
Stephen Wahome |
Bridgewater State |
Kyle Heineman |
Coe |
Antoine Gisore |
New England College |
Tom Sederquist |
Concordia –Moorhead |
Andrew Erskine |
Amherst |
Ben Jacobs |
Cornell College |
Ryan O'Connell |
Springfield |
Ryan Edwardson |
Simpson |
Kevin Hoyt |
Keene State |
Eli Horton |
Central (Iowa) |
Bryan Marsh |
Wesleyan (Conn.) |
Zach Haskins |
Bethel (Minn.) |
|
|
Dan Harper |
MIT |
|
|
|
|
|
|
Great Lakes Region |
|
South/Southeast Region |
|
Makorobo Salukombo |
Denison |
Tim Smith |
Roanoke |
Bill Jones |
Franciscan |
Sean Whitson |
Virginia Wesleyan |
Kenneth Janosko |
Baldwin-Wallace |
Dan Nafziger |
Eastern Mennonite |
Noah Droddy |
DePauw |
Chad Norton |
Guilford |
Caleb Muller |
Marietta |
Clay Bond |
Sewanee |
Nathan Love |
Hope |
Nick Lauter |
Virginia Wesleyan |
Paul Lewis |
Albion |
|
|
Geraint Davies |
Emory |
|
|
|
|
|
|
Mideast Region |
|
West Region |
|
Ian Quinlan |
Susquehanna |
Leo Castillo |
Willamette |
Chris Wasnetsky |
Scranton |
Scott Gage |
Linfield |
Evan Gates |
Carnegie Mellon |
Alex Johnson |
Pomona-Pitzer |
Jacob Phillips |
Swarthmore |
Anders Crabo |
Pomona-Pitzer |
Tim Hartung |
York (Pa.) |
|
|
Joey Negreann |
Goucher |
|
|
Scott Ryan |
Washington and Jefferson |
|
|
Alan Denadel |
Pacific Lutheran |
|
|
Kevin Aubol |
Willamette |
|
|
Aaron Jenkins |
Whitworth |
|
|
Women's Qualifying Individuals
Region/Name | School | Region/Name | School |
Atlantic Region |
|
Midwest Region |
|
Emily D'Addario |
William Smith |
Christy Cazzola |
Wisconsin-Oshkosh |
Alyson Dalton |
SUNY Cortland |
Megan O'Grady |
Carroll (Wis.) |
Erin Lafave |
Rochester Institute of Technology |
Kelly Haen |
Wisconsin-Stevens Point |
Nichole Wischoff |
New Paltz State |
Danielle Kunkel |
Wisconsin-Platteville |
Bori Tozser |
SUNY Cortland |
Rachel Bowden |
Monmouth (Ill.) |
Jordan Naylon |
SUNY Cortland |
Mackenzie Weber |
St. Norbert |
Kelly Holmes |
Vassar |
Rachel Schroeder |
Wisconsin-La Crosse |
|
|
|
|
Central Region |
|
New England Region |
|
Linda Keller |
Minnesota-Morris |
Randelle Boots |
Wellesley |
Taylor Berg |
St. Thomas (Minn.) |
Madelena Rizzo |
Bowdoin |
Erin Statz |
St. Thomas (Minn.) |
Molly Carl |
Southern Maine |
Genna Kinley |
Loras |
Paige Mills |
Keene State |
Stephanie Rouse |
Grinnell |
Kate Warwick |
Brandeis |
Brooke Beskau |
Gustavus-Adolphus |
Leah Clement |
Wellesley |
Keelie Finnel |
Coe |
Olivia MacKenzie |
Bowdoin |
|
|
|
|
Great Lakes Region |
|
South/Southeast Region |
|
Jenna Willett |
Kenyon |
Sophie Stone |
Mary Baldwin |
Natalia Cabrera |
Case Western |
Olivia Mills |
Bridgewater (Va.) |
Mary Pfeifer |
Wittenberg |
Rosemary Steup |
Trinity (Texas) |
Cara DeAngelis |
Ohio Wesleyan |
Maddie Murphy |
Trinity (Texas) |
Emma McCarron |
Capital |
Lauren Schultz |
Washington and Lee |
Annie Cekada |
Wilmington (Ohio) |
Grace England |
Roanoke |
Corin Bowen |
Case Western |
Jade Zaharoff |
Christopher Newport |
|
|
|
|
Mideast Region |
|
West Region |
|
Sheena Crawley |
Franklin & Marshall |
Annie Lydens |
Pomona-Pitzer |
Emily Wobb |
Carnegie Mellon |
Illana Livstrom |
Lewis & Clark |
Ivette Mejia |
Saint Vincent |
Emily Thomas |
Lewis & Clark |
Samantha Mayden |
Muhlenberg |
Joy Shufeldt |
Whitworth |
Claudia Keep |
Bryn Mawr |
Toccoa Kahovec |
Cal Lutheran |
Kristen Galligan |
Washington and Jefferson |
Emily Caneles |
Redlands |
Kristina Martin |
Allegheny |
Emilie Gilbert |
Whitman |
In 2010, the Haverford men’s team captured its first championship (it was a runner-up in 2007), hosted by Wartburg College. They finished with 87 points to defeat runner-up North Central, which finished with 104 points.
On the women’s side, Middlebury College defeated Washington (Mo.) to win its sixth championship. Middlebury totaled 185 points to Washington U. in St. Louis’ 193.
Individual honors went to Wendy Pavlus of St. Lawrence who won the individual title, finishing 11.5 seconds ahead of Williams' Jennifer Gossels. In the men’s championship, individual honors went to Anders Hulleberg of Haverford. Hulleberg finished 1.6 seconds ahead of Ben Sathre of the St. Thomas (Minn.).